Horváth István Károly Verseny

Az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke által szervezett Horváth István Károly Ókortudományi és Latin Nyelvi Verseny célja az ókori irodalom, történelem és kultúra, valamint a latin nyelv ismeretének terjesztése a gimnáziumban tanuló diákok között. A verseny komplex megmérettetésként a résztvevők nyelvi felkészültségét, fordítási készségeit és kultúrtörténeti ismereteit egyaránt méri.

A verseny nyelvi részére két kategóriában lehet nevezni, s így a latin nyelv, illetve az ókor iránt érdeklődő diákok már tanulmányaik kezdetén kipróbálhatják tudásukat a szintjüknek megfelelő nehézségű és jellegű komplex feladatok megoldásával, míg a harmadik, nem nyelvi kategória a versenyt azok számára is elérhetővé teszi, akik nem tanulnak latinul gimnáziumban.

A verseny főszervezője Dr. Gellérfi Gergő, társszervezője Dr. Kasza Péter.

*

A Horváth István Károly Ókortudományi és Latin Nyelvi Verseny 2023/24-es évadának megrendezését a Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Tehetség Program NTP-TMV-23 pályázatának keretében 1.497.000 Ft összeggel támogatta. A 2023. 09. 01. és 2024. 08. 31. között megvalósított program célja a latin nyelv, valamint az ókori irodalom, történelem és kultúra ismeretének terjesztése a középiskolás diákok között.

Horváth István Károly (1931–1966)

A verseny névadója Horváth István Károly, tanszékünk markáns személyiségű, sokoldalú oktatója, a Catullus-kutatás nemzetközi szaktekintélye.

Horváth István Károly 1931. július 12-én született Sárváron. 1950-ben kitűnő eredménnyel érettségizett Szombathelyen, majd tanulmányait az ELTE latin-görög szakán folytatta, ahol 1954-ben szerzett tanári diplomát. Ezt követően az ELTE Ókortörténeti Tanszékén volt tanársegéd, majd a Latin Filológiai Tanszéken lett aspiráns római irodalomtörténetből. 1958-ban védte meg Catullusról írt kandidátusi értekezését, s ekkor nevezték ki adjunktusnak a szegedi József Attila Tudományegyetem Klasszika-Filológiai Tanszékére. Fiatalon bekövetkezett haláláig, 1966. augusztus 29-ig dolgozott a tanszéken, 1962-től immár docensként.

Tudományos érdeklődése középpontjában a római költészet, mindenekelőtt Catullus életműve állt, de foglalkozott más római költők, köztük Ovidius, Persius és Iuvenalis munkásságával is, valamint görög és latin nyelvből is számos műfordítást készített. Széleskörű tevékenysége kiterjedt a humanizmus kutatására, a görög transzliterációval kapcsolatos, illetve fordításmódszertani kérdésekre, valamint a színházra is: az 1930-as évek után neki köszönhetően indult újra a diákszínjátszás az egyetemen.

A verseny története

A Horváth István Károly Latin Nyelvi és Kultúrtörténeti Verseny „őseredetijét” a makói József Attila Gimnázium latintanára, Gábor Andrásné hívta életre a 90-es évek közepén Latinitas viva néven. Az ő nyugalomba vonulásával gazdátlanul maradt versenysorozatot – felismerve a kezdeményezés fontosságát – az SZTE Klasszika-Filológiai és Neolatin Tanszéke karolta fel.

A verseny 2003-as újraindítása óta mind földrajzi látómezejét, mind a résztvevők körét tekintve lendületes bővülést mutat – mind a mai napig. Az eredetileg Csongrád megye hat osztályos gimnáziumai számára kitalált versenyre 2004-től meghívást kaptak a négy osztályos gimnáziumok tanulói, éspedig Csongrád mellett Békés és Bács-Kiskun megye gimnáziumaiból is. 2006-ban a Jász-Nagykun-Szolnok, 2008-ban a Tolna és Baranya megyei gimnáziumok kerültek be a résztvevők közé. Az eredetileg tehát 4–5 gimnázium tanulóit megmozgató megyei versenyből az évek alatt hat dél-magyarországi megyére kiterjedő regionális verseny lett, melyen évente közel 30 gimnázium több mint 300 diákja mérte össze tudását. Sőt, a verseny egy szabadkai gimnázium bekapcsolódásával 2011-től immár az országhatárokat is átlépte. A verseny újraindításának tizedik évfordulóján országos szintre terjesztettük ki a résztvevők körét, miközben továbbra is szándékunkban áll a határ menti magyar nyelvű gimnáziumok bevonásával “nemzetközi” jelleget adni a versenynek.

Az évek alatt a verseny, követve az egyetemi képzés és ezzel összefüggésben a hallgatóktól elvárt ismeretek változásait, több átalakuláson ment át, sőt neve is megváltozott: 2006-tól kezdve a szegedi egyetem egykori nagyhírű klasszika-filológus professzora, Horváth István Károly nevét viseli. A cél azonban a sokszor változó viszonyok közepette mindig ugyanaz maradt: lehetőséget biztosítani a tehetséges diákok számára képességeik, tudásuk bizonyítására, a kollégák számára pedig a találkozásra, baráti eszme- és tapasztalatcserére.